Jestem pracodawcą, zgłosił się do mnie pracownik, który zażądał sprostowania świadectwa pracy. Od jego wystawienia minął już ponad miesiąc. Czy mam obowiązek sprostować świadectwo pracy ?

Jestem pracodawcą, zgłosił się do mnie pracownik, który zażądał sprostowania świadectwa pracy. Od jego wystawienia minął już ponad miesiąc. Czy mam obowiązek sprostować świadectwo pracy ?

Świadectwo pracy jest dokumentem, w którym zawarte są najistotniejsze informacje związane z zatrudnieniem pracownika u danego pracodawcy, u którego stosunek pracy dobiegł końca. Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązek sporządzenia i wydania świadectwa pracy. Zgodnie z art. 97 kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest wydać pracownikowi, niezwłocznie nie później jednak niż w terminie 7 dni świadectwo pracy w przypadku rozwiązania stosunku pracy lub jego wygaśnięcia. W obecnym stanie prawnym obowiązek pracodawcy wydania takiego świadectwa dotyczy wyłącznie okresów, za które takie świadectwo nie zostało już wcześniej wydane.

Po wydaniu świadectwa pracy pracownik może żądać jego sprostowania w terminie 7 dni, a w przypadku gdyby pracodawca odmówił mu jego sprostowania może on wystąpić do sądu pracy z takim żądaniem. Wskazać przy tym należy, że zgodnie z orzecznictwem niewystąpienie  przez pracownika z żądaniem sprostowania świadectwa pracy bezpośrednio do pracodawcy nie zamyka mu drogi do dochodzenia takiego sprostowania bezpośrednio przed sądem. (orzeczenie SN PZ 4/16).

Obraz: Fotolia

To tylko fragment tekstu. Aby uzyskać dostęp do całości, kliknij w przycisk Kup teraz.

Dodaj do koszyka

Formularz zamówienia

NazwaPrzelew
Dostęp do treści8 zł
Anuluj

Previous Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w agencji reklamowej. Nie mam zawartej z pracodawcą umowy o zakazie konkurencji, zacząłem świadczyć we własnym imieniu drobne usługi reklamowe innym firmom, które nie są klientami pracodawcy. Czy pracodawca może wypowiedzieć mi umowę o pracę z tego tytułu ?
Next Proszę o pomoc. Jestem pracodawcą, mojej pełnoletniej pracownicy zmarła macocha, jej ojciec rok temu się ożenił. Czy w związku z śmiercią macochy pracownicy przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego?

About author

You might also like

Prawo Pracy 0 Comments

Pracuję na umowę zlecenie w firmie i zarabiam 1700zł, czy komornik ma prawo zając mi cala wypłatę za dług w banku, czy jest kwota wolna od zajęcia przez komornika. Utrzymuje mieszkanie koszt to 600 zł miesięcznie. Nie będę w stanie utrzymać mieszkania? Bardzo proszę o poradę.

W odpowiedzi na powyższe pytanie należy podkreślić, że wynagrodzenie z umowy zlecenia, Komornik może zająć w całości. Należy jednak zauważyć, że wynagrodzenie z umowy zlecenia pytającego jest świadczeniem wypłacanym mu

Prawo Pracy 0 Comments

Firma, w której pracuje zmieniła siedzibę i przeniosła się do innego miasta. Czy muszę pracować w nowym mieście ?

Często zdarza się, że w toku prowadzenia działalności przedsiębiorca zmienia siedzibę. Pamiętać wówczas należy, że taka przeprowadzka wiąże się nie tylko z koniecznością przeniesienia dokumentacji czy sprzętów, ale pociąga za

Prawo Pracy 0 Comments

Chce zmienić pracę a mam zablokowane konto w banku przez komornika. Czy pracodawca pójdzie na to żeby z najniższej krajowej płacić komornikowi z mojej pensji po 100 zł miesięcznie ? Gdzie będzie przychodziło moje wynagrodzenie ?

Zasady i limity potrąceń dokonywanych z wynagrodzenia za pracę reguluje w art. 87 kodeks pracy. W zależności od tego czy tytuł wykonawczy (np. wyrok, nakaz zapłaty, ugoda sądowa) dotyczy zobowiązań

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply